İZNİNİZLE BEBEĞİMİ BÜYÜTMEK İSTİYORUM!

2
7963

Heeeey “Üşür bu çocuk üşür,hasta edeceğin çocuğu,elleri buz gibici”ler toplanın buraya, hepinize toplu ültimatom var.

Sürekli serzeniş halindeymişim gibi duruyorum ama ne yapayım bir rahat bırakmıyorsunuz ki bebe büyütelim. Ben kışın bebemle sokakta gezemeyecek miyim teyzeler? Giydirmişim bebeyi beresi,kaşkolu,montu ha bir de bebek arabasının kış tulumu var ve yağmur yağdığında yağmurluğumuz ama yetmiyor sokakta ki teyzelere bunlar. Kışın çocuğu hava aldırmaya çıkardım diye bir bastonla kovalamadıkları kaldı beni. Gerçekten abartmıyorum ışıklarda,cafede,yolda,sağda solda buluyorlar beni “üşür bu çocuk üşür teyzeleri”
Işıklarda bekliyoruz,teyze yanımızda gözüne kestiriyor bizi,NiL’in üşüdüğüne kanaat getiriyor muhtemelen ve yavaş yavaş ürkütmeden yaklaşıyor, “Çok tatlıymış maşallah” deyip yanaktan alıyor makası ve bir an önce uyarısını yapıp,çocuğu kurtarmak için ellerini tutup bebenin “Anaaam elleri buz gibi, üşüyor bu çocuk ya” deyip benim bebemin ellerini alıp tulumunun içine sokuşturup,yan gözle de beni  azarlarcasına süzerek yeşil ışıkta sıvışıyor. Yahu pardon da saksı değilim ben orada anayım ana, benim çocuğumu benden daha çok düşünemezsin herhalde. Ben çocuğu 2 cm bile açıkta kalan bir yerinden gün ışığından D vitamini alsın diye sokakta kış güneşi kovalıyorum, sen alıyorsun bebenin ellerini gömüyorsun içeri. Ayrıca sen hiç ellerinden üşütüp hasta olan bir çocuk gördün mü?
Bir keresinde de cafe de açık havada otururken bir teyze üşenmedi kalktı yan masadan geldi “Burası çok esiyor kızım” deyip, bebeyi sevme bahanesiyle kaşkolunu boynundan gözlerinin altına kadar çekti. NiL oldu mu sana bir ninja. Yemin ederim saçlarımı dalgalandıracak bir esinti varla yok arası birşey ve tahminim hava 12 derecelerde falan. Ben bebe oksijen alsın diye çıkarıyorum, orada kaşkolunun içinde nefes almaya çalışıp buhar yapsın diye değil. Hem 12 derecede ben bu bebeyi sarmalayacaksam  -5’i gördüğümüzde ne yapacağım? Sıcak su torbası falan mı koyayım arabasının içine o zaman da ?
Sadece bu kadar değiller ve daha niceleri var. Tanıdık, tanımadık bir çok kişi yapıyor bunu bana.Sadece benim başıma geliyor olamaz bu durum herhalde. Yoksa seçilmiş kişi miyim ben, adeta bir pikaçuuuu misali? Yahu bağışıklığı kuvvetlensin diye kışın hergün 5 dakika soyup çocuğu gün ışığına çıkaranlar var ya onlara özendim ben de geçen gün çok güzel kış güneşi vardı, hava 16 derece NiL’in beresini ve ayağındakileri çıkarıp pantolununu da dizine kadar sıyırdım. Ben de 5 dakika güneşlendireyim dedim. Amaaaan demez olaydım neredeyse taşlayacaklardı beni.
Ey güzel ülkemin pamuk teyzeleri; evet yaşanmışlığınız, tecrübeleriniz var,sizin bir çok versiyonunuzdan bir çok öğütler dinledim hamileliğimden bu yana sükunetle ama takdir edersiniz ki ben de “Çocuğu yaptık ama bunu neyle besleyeceğiz yahu” diye boş gözlerle bakmıyorum bu bebeye, onun için en doğrusunu yapabilmek için her gün okuyorum, araştırıyorum,sırf kendi doktorumu değil bir çok annenin doktorlarının ne önerdiklerini önemsiyorum, bebeklerle ilgili her şeyi izliyorum,okuyorum,dinliyorum,muhakeme yapıyorum ve evet sonunda kendi doğrumu buluyorum. Ve yüksek müsaadenizle uygulamak istiyorum.Kışın güneşe tutarak,yazın toprağa koyarak,çıplak ayak çimlerde kedilerle köpeklerle yuvarlanarak,üstü başı toz toprak içinde ama “özgür”.Yani izninizle ben bebeğimi kendi istediğim gibi büyütmek istiyorum.

2 YORUMLAR

  1. gercekten bu yaziyi sanki kendin yazmis gibi okudum.malesef ulkemizdeki kultur mu desem geri kalmislikmi desem daha tam cikartamadim bende bunlari yasamak durumunda kaliyoruz.ki bir o kadar daha cok sey yasadim.ben yazan kisiyi cok bilmek tanimak isterdim.

CEVAPLA