ELVEDA BEZ :)

0
1563
Ödül çıkartmalarımız
Ödül çıkartmalarımız

Tuvalet eğitimi hep aklımın bir köşesinde duruyordu. Acaba ne zaman başlarım 2 yaşında mı,2.5 yaşında mı? Yaza mı denk getiririm yoksa bahar mı? Direk klozet adaptörüyle mi başlasam,lazımlık şart mı? Geceleri bezini bağlasam mı yoksa bezi tamamen çıkarsam mı?

Aklımda sorular hep. Çünkü neyle karşılaşacağımı bilmiyorum. Zamanı geldiğinde hazır olayım diye internetten araştırmaya, çevreme sormaya başladım bezi nasıl bıraktıklarını. Sonra okuduklarım ve dinlediklerim gösterdi ki zaten zamanı gelmiş. Ertelemenin yazı beklemenin bir anlamı yoktu.

NiL’in Tuvalet Eğitimine Geçme Belirtileri;

*1aydan uzun zamandır sabahları hep kuru bezle kalkıyordu.

*Kakasını yapmadan önce ya da sonra söylüyordu.

*Bezden rahatsız olmaya başlamıştı,oyun oynarken hep çekiştiriyordu.

NiL 20 aylıktı tuvalet eğitimine başlamaya karar verdiğimde. Bu belirtiler benim için yeterliydi ama çevremde herkes “Daha çok küçük, başlama” dediler. Çünkü bir kere deneyip başarısız olunca sonra tekrar eğitim vermek zor oluyormuş. Ama kararlıydım onu zorlamayacaktım kendime süre vermiştim 3 günde hiç bir şekilde bu konuya sıcak bakmazsa NiL bırakacaktım.

Eğitime başlamadan bir kaç hafta önce gerekli açıklamaları yaptım ona. Artık bezi çıkarma vaktinin geldiğini,tuvaletini bizim gibi tuvalete yapabileceğini hem anlattım, hem uygulamalı gösterdim 🙂 Bu süreçte klozet adaptörünü ve lazımlığı banyoya koydum. Adaptör olayına pek ısınamadı klozete oturma fikri başta korkuttu onu ama lazımlığa her banyoya girişinde giysileriyle oturuyordu. Bu fikre ısınıyordu sanırım.

Bir gün öğleden sonra bezimiz bitmişti yeni bez almadım ve o an başladım. Yeniden bezi neden çıkardığımızı, artık nereye yapması gerektiğini anlattım. Hiç anlıyormuş gibi değildi ama ben üzerime düşen görevi yaptım 🙂 Lazımlığa oturttum musluğu açtım hafiften su sesiyle çişini yapar diye ama yapmadı. Biraz oturdu haliyle sıkıldı. Ben de oyalamak için o sırada hemen telefonumu çıkardım cebimden onun videolarını izletmeye başladım. Çok eğlendi ama yapmadı. Çok uzun süre oturtmamam gerektiğini biliyordum en fazla 10 dakika. Yanıt alamadım maalesef. Biz de salona geçtik geçmemizle çişini yapması bir oldu. Büyük şaşkınlık yaşadı, beklemiyordu böyle birşey.Yerde minik bir göl oluşturan çişini gösterip bana “Anne bak,pis su” dedi. Üzülmemesi gerektiğini,bunun olabileceğini ama lazımlığına çişini yaparsa bir daha olmayacağını anlattım yine anlıyor muydu emin değildim. Tüm gün evin her yerine minik minik işedi. Her defasında üstünü değiştir, temizle,yeri sil çok yorulmuştum artık sırtım belim tutmuyordu ve hafiften umutsuzlanmaya başladım o günün akşamında. “Olmayacak sanırım,galiba gerçekten erken mi,acele mi ediyorum” diye kendimi sorgulamaya başladım. “Belki de 3 gün  bile fazlaydı ertesi günü yapmazsa bırakayım yormayayım onu da kendimi de boş yere” dedim. Akşam yattık bezsiz ve sabah kuru kalktı. Fırsat bu fırsat dedim koştuk banyoya lazımlığa. Kesin yapacak, banko, kaçarı yok. Oturdu lazımlığa ama çişi gelince ayağa kalktı yaptı. Ben yine hayal kırıklığının dibindeydim. O gün bez alsam mı almasam mı diye düşünürken ben öğlen uykusundan sonra çişini lazımlığa yaptı NiL 🙂 Uzmanlar hep yapamadıkları zaman sinirlenmeyin sakin olun,yaptıklarında da çok büyük sevinç gösterileri yapmayın diyordu. Ama sanki ben konudan bir habermişim gibi sevincime mani olamadım en az 8 kere aferin deyip, alkış tutup,kucağımda zıplatıp “Aferin NiL’e ” diye tuvalet marşı yaptım anında ve bu şarkı eşliğinde hemen çişini yapma ödülü olarak ellerine çıkartmalarını yapıştırdım. Çocuk tabi ki yarı mutlu yarı şaşkın bir haldeydi. Ondan sonra her defasında lazımlığa yetişemedik bazen yere,bazen lazımlığa şeklinde ilerledi ama artık umut vaad eden bezsiz bir bebekti gözümde. Kaka için aynı şeyi söyleyemeyeceğim o biraz zaman aldı. Çişini 2. gün kakasını da 4. gün yaptı lazımlığa. Kakayı ilk yapışının sevinci daha bir başka oluyor biz yine uzmanların dediklerini unutup Cenk’le sevincimize mani olamadık kucağımızda NiL’i zıplata zıplata “aferin” şarkımızı söyleyerek evde zafer turları attık. Umarım bilmediğimiz bir psikolojik problem yaratmamışızdır. Görünürde o da çok mutluydu.

2 gün evden çıkmadık, sadece markete gidip geldik. 3. gün evimizin yakınında ki parka götürmeye başladığım yarım saatliğine. İlk parka çıktığımızda çişini tutamadı. Üzüldü ama yine ona üzülmemesini,ara sıra olabileceğini böyle durumların, zamanla düzeleceğini anlattım sakin bir şekilde. Ve  her gün parka çıkmaya devam ettik bir daha sorun yaşamadık.

Ve 1 haftada NiL’in tuvalet eğitimi başarıyla sonuçlandı. Artık tuvaleti geldiğinde “Çiş var,kaka var” deyip, elimizden tutup bizi tuvalete götürüyordu. Lazımlığa oturma olayı iyice oturmuştu bir de klozet adaptörünü deneyeyim dedim hiç yadırgamadı ve aynı şekilde devam etti. Hatta biraz daha hoşuna gitti tuvaletini yaptıktan sonra çişe,kakaya bye bye çiş,bye bye kaka deyip sifonu çekip gidişini izlemekten keyif alıyordu.

Daha sonraları daha uzun süre dışarı çıkmaya başladık ama dışarıdayken 2-3 saat hiç tuvalet bahsini açmıyordu ama altına da yapmıyordu. Misafirliğe gittiğimizde orada tuvalete girdik ilk başta adaptörsüz klozetten korktu yapmadı ama ikinci denemesinde onu da yaptı. Tek sorun dış mekanlarda hijyen olmayan tuvaletler, gönül rahatlığınla oturtamayınca çocuğu ben de stres oluyorum o da. Keşke tek kullanımlık dış mekanlarda kullanabileceğimiz klozet ağızlarına çocuklar için birşey üretselermiş.

Bir çok yazı okumuşsunuzdur tuvalet eğitimi hakkında benim de önereceklerim diğerlerinden çok farklı değil ama madem buraya kadar okudunuz ben de okuduklarımdan aklımda kalanları ve naçizane kendi tecrübemi ben de yazayım;

*Eğitime çocuğunuz hazırsa başlayın. (Uzun süre bezi kuru kalıyorsa, bezden rahatsız oluyorsa ve tuvaletinin geldiğini ifade ediyorsa)

*Asla ve asla baskı yok. Şimdi farketmeseniz ileride ciddi psikolojik problemler yaratabiliyormuş bu dönemde yapılan hatalar.

*Sabırlı olun umutsuzluğa düşseniz de sinirlenseniz de bunu ona sakın yansıtmayın. Onlar için bir dönüm noktası bu durum. Şöyle düşünün; doğduğundan beri bezine yapıyordu ha deyince bir anda öğrenemez ya. Uzmanlar en fazla 2 ay içinde bu eğitimin oturacağını söylüyorlar.

*1 hafta boyunca da hiç bir şekilde lazımlığa yapmazsa da  belki de sinyalleri yanlış almışsınızdır belki de hazır değildir.

*Lütfen çocuğunuzu bu konuda kimsenin çocuğuyla kıyaslamayın.

*Bu dönemde çocuğunuzu eve kapamayın. Bence kendilerini cezalandırılmış gibi hissedebilirler.

*Yazı beklemenize gerek yok, kışın ortasında da gayet rahat bu eğitim verilebilir en fazla 1 makine fazla çamaşır yıkarsınız.

*Bence beklemeniz gereken tek şey çocuğunuzun hazır olduğu zamandır. O hangi mevsim hazırsa o zaman başlayın.

*Tuvaletini yaptıktan sonra ki ödül çıkartmaları gerçekten çok işe yarıyor, tuvalet bitince koşa koşa çıkartmaların yanına koşuyor.

*Bu eğitim içerisinde tuvalet temizlik kurallarını da ihmal etmeyin. Ne yapıyorsanız ona da söyleyin. ” Şimdi popoyu temizliyoruz, sifonu çekiyoruz,ellerini yıkıyoruz” gibi. Sonrasında bunları o size söylemeye başlıyor sırasıyla bu sefer bu durum sizin için daha keyifli oluyor.

 

 

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA