Veeee NiL 2 YAŞINDA :)

0
2329

nil1 2 yılda ne çok şey öğrettin bize çocuk. Sayende ne yollar katettik, ne tecrübeler edindik. Evirdin çevirdin bambaşka insanlar yaptın bizi. Düşünüyorum da sen hayatımda yokken ne saçma şeylere odaklanıp, kafama takıyormuşum,kızıyormuşum ha bir de üzülüyormuşum. Şu an aklıma geldikçe ne saçma tırı vırı şeylere kafa yormuşum diyormuşum. Tek odağım,varım,yoğum sensin bebe. Böyle deyince de bazıları “Ay çok yanlış dünya onun etrafında dönmüyor,lütfen kendinizi unutmayınız” diyorlar. Hayır efendim benim dünyam onun etrafında fır fır dönüyor hem de hiç olmadığı kadar eğlenceli bir şekilde ve kendimizi de unutmuyoruz tam aksine biz onunla hatırladık kendimizi ve onun sayesinde hızlandı iç yolculuğumuz. Neyse derin konular bunlar ama kısacası şunu söyleyeyim bu çocuk bizim hayatımızın en güzel öğretisi.

 

Nil2

NiL’in 1 yaş yazsına baktım bu yazıya başlamadan önce bir burnumun direği sızladı. Gelişimini, kilosunu,boyunu,söylediği kelimeleri,diş sayısını bile yazmışım. İyi ki de yazmışım sorsan unuttum her şeyi çünkü. O zamanlar daha yürümüyormuş 15 aylıkken yürümeye başladı şimdi tutabilene aşkolsun, hiperaktif olduğundan şüphelenmekle beraber çok yoruluyorum çooook hızına yetişemiyorum. Boyu 75 cm, kilosu 8.200 grammış. 2 yaşında ise 85 cm ve 11.300 gram. O zamanlar söylediği kelimeleri yazmışım şu an istesem de yazamam çünkü susmuyor çocuk sus – mu – yor. Fiziksel gelişimi çok hızlı olmasa da dil gelişimi,yetenekleri,becerileri, öğrenme hızı hepsini solladı. Alfabe,sayılar,geometrik şekiller,gezegenler,bitkiler,hayvanlar ve daha bir sürü şey. Aslında saymam gerçekten çok anlamsız. Çünkü çevresinde olan biten her şeyi soruyor ve öğreniyor. 4-5 kelimelik cümleler kuruyor. NiL’in bu dil gelişimi ve öğrenme hızı bana çok soruluyor, bu konuyu ayrı bir yazıda anlatacağım. Kısacası hiç beklemediğimiz bir hızda 2 yaşına girdi NiL hem de sendromuyla birlikte. Bazen acaba bu bir sendrom değil de karakteri mi bu çocuğumun diye soruyorum kendimi zamanla çözeceğim ve bu konuyu da yazacağım.

 

1174538_10153588025565017_3597340644421802270_nNiL’in 2 yaşına girmesine az bir zaman kala yine sardı beni bir heyecan. Geçen sene de güzel bir kutlama yaptık ama o ne kadar farkındaydı bunun tartışılır. Artık bir çok şeyin bilincinde, oyun oynuyor, koşuyor, arkadaşları var. İstemez mi bu bebe bir doğumgünü? Cenk’e göre istemez ama bana göre tabii ki ister 🙂 Yine bir heveslendim ne yapsak, ne etsek, nerede kutlasak, nasıl bir organizasyon yapsak diye. Ve sanırım en mantıklı kararı verdik. NiL’in kendini evinde gibi rahat hissettiği,çok sevdiği öğretmenlerinin yanında okulunda yani Gymboree‘ nin Erenköy şubesinde kutladık.

nil4

Çok başarılı bir seçimdi gerçekten. Her doğum gününde olan klasik animasyonlar dışında bir konsepti vardı Gymboree’nin doğum günü partilerinde. Öğretmenleri doğum gününe davetli olan bütün çocukları topluyor ve aşağı katta oyun salonuna iniyorlar. Orada bizim seçtiğimiz bir konseptde, (biz çiftlik hayvanlarını seçmiştik) 45 dakikalık zihinsel,sosyal ve fiziksel kabiliyetlerini geliştirici çocukların çok eğlendiği bir ders yaptılar.

DNilkidsolu dolu eğlenceli bir içerikle oyunlar oynadılar, atladılar, zıpladılar, tırmandılar, dans ettiler. O kadar mutluydu ki NiL normalde bacağıma yapışık gezerken orada ben var mıyım yok muyum umurunda değildi. Dostlarımın, çocukluk arkadaşlarımın, kuzenlerimin çocuklarıyla hepsini bir arada bu derece mutlu görmek biraz duygusallaştırdı beni ama eğlence devam ediyordu. Hüzüne mahal vermemek lazımdı, anne sulugözlülüğünün yeri ve zamanı değildi. Bahçeye çıktık ve bitmeyen enerjiler bahçede trambolin de zıplaya zıplaya tüketilmeye devam ediyordu. Biz de fırsattan istifade bir şeyler atıştırıp sohbet ediyorduk. Evet işin bir de ikram kısmı var ” Ah ne ikram etsek, kaç çeşit yapsak misafirimiz çok (yine 60 kişilik bir kanil5dromuz vardı) yeter mi yetmez mi acaba” diye beni tedirgin bir şekilde gören Elvan Hanım duruma elkoydu “Siz bana bırakın ben halledeceğim” dedi ve gerçekten de öyle oldu biz büfeyi boşalttıkça onlar dolduruyordu. Herkese yetecek kadar ve çok çeşitli,lezzetli tuzlu ikramlarımız vardı. Bütün Gymboree ekibi her an yanımızda bir dediğimizi iki etmiyorlar, doğum günü sahibi gibi misafirlerimizle ilgileniyor ve güler yüzlerini eksik etmiyorlardı. Gerçekten bu konuda çok samimi,içten ve bizdendiler. Ne kadar teşekkür etsem az her gün okula gidip onları gördükçe hala teşekkür etmeye devam ediyorum.

 

12934861_466697570182664_547195208_n(1)Bütün bunların dışında bir de doğum gününün en favori köşesi şeker büfemiz vardı. Geçen sene ki doğum gününden deneyimlemiştik. İşin bu kısmı çok rağbet görüyordu. Rağbet görüyordu derken ciddi anlamda sadece çocuklar değil biz yetişkinler de el birliğiyle talan ediyorduk. O yüzden bu sene şeker büfemizi profesyonel bir ele yaptırmaya karar verdik. Aradım, taradım, eledim ve bipartievi ‘nde karar kıldım. İlk görüşmemizi telefon da yaptık kendileriyle ben ne istediğimi anlatırken karşımda benim kadar heyecanlı ve istekli bir ses duyunca “İşte budur” dedim. Hemen okeyleştik. Ve ayrıntılara girdik. Nerdeyse hemen hemen her gün mailleşiyorduk Tuğba Hanım bana sürekli alternatifler sunuyordu. Hepsi de birbirinden güzeldi. Karar vermek çok zordu. Konseptimiz tabii ki de “nil kuzusu” yani kuzuydu. Bipartievi ciddi anlamda yoğun çalışan bir yer ve bu yoğunluğuna rağmen beni geçiştirmiyorlardı en ufak ayrıntısına kadar Tuğba Hanım birebir ilgileniyordu, hatta şöyle söyliyeyim kuzunun kafasında ki tokanın rengini bile konuştuk. Ay tabii ki de ben sormuyordum bu detayları  kendisi benim kadar deli ayrıntıcı biriydi çok şükür ve bu yüzden içim çok rahattı 🙂 Pasta işin en önemli kısmıydı ve ” Siz bana bırakın çok güzel bir pasta yapacağım size” dediğinde omuzumdan ciddi yük kalktı çünkü karar veremiyordum bir türlü.

nil7

Parti günü yine kendi doğum günümüze yine trafikten dolayı geç kalırken Tuğba hanım bana her şeyin ayrıntılı fotoğraflarını yolladı. Fotoğrafları görünce arabada çığlık attım. Hayal ettiğimin ötesinde güzeldi her şey. Bizi kuzuların en sevimli en şeker hallerine boğmuştu. Kuzu şeklinde cupcakeler, popcakesler, marsmallow çubukları,şekerlemeler,kurabiyeler öyle sevimli ve çekici duruyordu ki NiL’i doğumgünü boyunca masadan kuzuları kaçırırken yakaladım hep 🙂 Doğum gününe gelen misafirlerimize verdiğimiz magnetler,hediyeler hepsi özenle hazırlanmış ve paketlenmişti. Ve en bombası pastamızdı. NiL pastayı görünce meeee’lemeye başladı kucağımda, kulağıma “meeee” diyordu :)))) 3 katlı kusursuz güzellikte bir pasta, en tepesinde de kocaman bir kuzu yatıyordu. Yanarım yanarım o yoğunlukta o pastadan yiyemediğime yanarım çünkü herkes sözleşmiş gibi bana pastanın lezzetinden bahsediyordu şöyle güzel, böyle tazeydi, bol bol şam fıstığı vardı, ay biz böyle pasta yemedik falanlar. Artık sinirlenmeye başlamıştım zaten evladımın pastasını yiyemedim bir de nispet yapıyorlar bana. Neyse Tuğba Hanımcığımla konuştum ben nasıl ağladıysam artık kendisine bana ayrıca pasta yapıp yollayacağını söyledi. İşte böyle güzel yüreklerle çalıştık bu doğum gününde biz herkes bizdendi,ailedendi sanki. Herkes bu işi fazlasıyla sahiplenmişti ve bunların sonucunda da NiL kuzusunun 2 yaş doğum günü partisi çok samimi ve eğlenceliydi. NiL  mutluydu,misafirlerimiz keyifliydi.

nil8

Ve elbise giymeyen NiL’e elbise giydirmeyi başararak bir ilke imza atan Hale Anne‘ye ne kadar teşekkür etsem az. Doğum günü hazırlıklarında 2 yaş sendromununun doruklarına varıp elbisesi için ölçü aldırmadı NiL ve ben “Eyvah ne yapacağız şimdi” derken “Tamam kızım sorun yok ben gözlerimle aldım ölçüsünü” dedi. Şaka yapıyor sandım ama fotoğraflarda da gördüğünüz gibi üstüne cuk diye oturan tam da istediğimiz gibi bir elbiseyi 2 günde dikti bize Hale Anne. Ve sayesinde bir kız çocuğumuz olduğunu hatırladık biz de 🙂

 

Ve ve veee en özel anlarımızı hep yanımızda olan dostumuz Cihan Keskin yine NiL’in en güzel hallerini ölümsüzleştirdi o gün bize. Öncesin de çok eğlenceli 2 yaş fotoğraf çekimleri yaptı bize, deklanşörüne sağlık arkadaşım 😉

12917896_219653225064319_1806552829_n
Herkese her şey için yine yeniden teşekkür ederim ellerinize, emeğinize sağlık…

NoT: Evet bir bloggerım ama her şeyden önce anneyim. Samimiyetimden şüphe edenleriniz var ise eğer deneyip memnun kalmadığım hiç bir şeyi tavsiye etmeyeceğimi bilmenizi isterim.

www.gymboreeturkey.com Gymboree Erenköy : (216) 363 85 18 / 363 85 23

Bilim Sokak, Etik Sitesi No:9/25
Erenköy / ISTANBUL

www.biparti.com    0216 325 0 315 – 0530 392 52 46

Koşuyolu Mah. Mahmut Yesari Sok. No:78 34718 Koşuyolu / Kadıköy / İstanbul

Hale Anne  Sipariş için whatsapp no: 0532 3051711

Cihan Keskin   www.instagram.com/cihannkeskin (DM atarak bağlantı kurabilirsiniz)
 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAPLA